Yazarlar Köylerde

YAZARLAR KÖYLERDE/ANADOLU AYDINLARLA BULUŞUYOR PROJEMİZ

SENİN YAYLA GÖZESİ DURULUĞUNDA GÜZEL GÖZLERİNE MİSAFİR GELDİK ÇOCUK

SENİN YAYLA GÖZESİ DURULUĞUNDA GÜZEL GÖZLERİNE MİSAFİR GELDİK ÇOCUK


Yıllardır Anadolu’yu, köyü ve köylüyü ihmal etmiş bir aydın kitlemiz var. Sanatçımız, edebiyatçımız köye gitmeyi ve köydeki insanımızla buluşmayı, tanışmayı kendisi için bir görev saymadı. Oysa kalkınmanın hem ekonomik anlamda hem sanat ve edebiyat başta olmak üzere bütün kültürel alanlarda köyden başlaması gerekirdi. Bunu yapmadık. Bunu yapmadığımız için çarpık kentleşme, kültürel çözülme ve kimlik kaybı yaşadık. Bu geç kalınmış işe birilerinin bir yerden başlaması gerekiyordu. Prensip olarak “Kim var?” dendiği zaman sağına ve soluna bakmadan “Biz varız!” deme gayretinde olan Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği olarak yapmamız gerekeni yaptık ve “Biz varız.” dedik.
16 Ağustos 2013 Pazartesi günü Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çayarası köyünde Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, köydeki 113 öğrenciye okuma ve yazmanın önemini anlatan bir sunum yaptı. Onlarla söyleşti ve ardından köydeki çocuklar için kitaplarını imzaladı.
16 Ağustos 2013 Çayarası Köyü'nde 113 Çocukla Yapılan İlk Köy Söyleşimiz

16 Ağustos 2013 Çayarası Köyü’nde 113 Çocukla Yapılan İlk Köy Söyleşimiz


Projenin fikir babası olan ve özellikle köylere yayılması için özel bir gayret sarf eden Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci Yazar Bican Veysel YILDIZ, projenin bu yönünü “Türkiye’de geç kalmış bir aydın-halk buluşması” olarak nitelendiriyor.
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin başlattığı “YAZARLAR KÖYLERDE/ ANADOLU AYDINLARLA BULUŞUYOR PROJESİ, Türkiye’de bir ilkin, bir yeni başlangıcın miladıdır. Bu sadece yazarla okurun buluşması değildir; bu cami ile okulun, dil ile dinin, öğretmenle imamın buluşmasıdır. Bu proje; bu memleketi ihmal etmiş, bu memleketi tanımamış ya da tanıyamamış bu memleketin aydını ile Anadolu’nun buluşmasıdır. İhmal ettiğimiz alanlardaki herkesten ve her kesimden eli kalem tutanlar adına, aydınlar adına özür dilemedir.
ÇEPERLİ KÖYÜ İLKOKULU ETKİNLİĞİMİZDEN

ÇEPERLİ KÖYÜ İLKOKULU ETKİNLİĞİMİZDEN


2013-2014 Öğretim yılında mayıs-haziran aylarında Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği ile Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ortak çalışması olarak yazarlarımız köylerde, il ve ilçe merkezinde 33 okulun öğrencileri ile buluştu. Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kağızman Kaymakamlığı ve Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de bu projeye organizasyon ve köylere ulaşım konusunda destek oldular.
Bu projenin asıl destekçileri ise ışıl ışıl gözlerle bize umudu ve gayreti yükleyen çocuklarımız ve birer gelincik gibi dağ köylerine serpilmiş genç öğretmenlerimizdir. Onlar var oldukça biz Anadolu’yu köy köy, mezra mezra dolaşmaya devam edeceğiz. Orda binlerce köy var ve hepsi bize yüreğimiz kadar yakın. Uzak olan, bu memleketin eli kalem tutanlarıydı.
Projeye destek ve davet için bizimle irtibat kurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir