YAZARLIĞA İLK ADIM

Bican Veysel YILDIZ tarafından hazırlanan YAZARLIĞA İLK ADIM PROJESİ, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği ile işbirliği yapılarak yüzlerce okulda uygulandı.

Daha sonra dönemin İstanbul Valisi tarafından İSTANBUL’UN ÇOCUK YAZARLARI PROJESİ olarak ismi değiştirilerek 08.02.2016 tarihli yazıyla uygulamaya konan proje her iki isim ile yaklaşık 6.000 okulda uygulanmıştır. Proje kapsamında birçok okulda yazma yeteneği olan öğrenciler tespit edilmiş, binlerce çocuğumuz kendi eserlerini yazmışlardır. Yüzlerce çocuğun yazdığı hikaye, masal, şiir kitapları yayınlanmıştır.

Projenin uygulanmasında kılavuz kitap özelliği taşıyan Yazarlığa İlk Adım isimli eserimiz ile çok kolay, hızlı ve verimli bir şekilde birçok okulumuzda çocuk yazarların ilk eserlerini yazmasına destek olunmuştur.
Yazarlığa İlk Adım isimli kitabımız, yazma merakı olan öğrencilerimize, onlara yazı çalışması yaptıran öğretmenlerimize ve çalışmaya destek olan velilerimize rehber eser olarak kaynaklık etti. Aynı zamanda öğrencilerin şık, kullanışlı, üzerinde isimleri yazılı, fotoğrafları basılı ilk eserlerinin oluşmasına zemin hazırladı.

Kitabımız 144 sayfa. 1. hamur, 80 gram olarak basıldı. İlk 48 sayfada yazma ile ilgili öneriler, pratik bilgiler ve kısa anlatımlar var. Daha sonraki kısımlar öğrencilerin kendi yazıları için boş bırakıldı. İsteyen okullara her çocuğun kendi adına, kendi fotoğrafıyla kapak bastırılarak ulaştırıldı. Bu durumda isteyen okullarda okulun kendi logosu, okul idaresi adına kapak yazısı da eklendi.

Çalışma basında da büyük ilgi gördü.

Anadolu Ajansı ve TRT HABER tarafından yapılan 20.01.2016 tarihli habere ulaşmak için aşağıdaki linkte tıklayınız:

“Yazarlığa İlk Adım” projesi